Valentín – americký sviatok? Práve naopak!

angličtina_ela_valentín

Valentín alebo svätý Valentín… Tak známy, uznávaný, milovaný, ale aj odsudzovaný.

Odkiaľ to celé prišlo? Všetky cesty vedú predsa do Ríma. Alebo z Ríma?

V posledných rokoch k nám zavítal s veľkou pompéznosťou a zároveň svojím kontroverzným charakterom sviatok sv. Valentína. O jeho pôvode vieme síce pomerne málo. Čo je ale zrejme pre mnohých prekvapením – určite by sme ho nemali hľadať v Amerike, ktorá síce predstavuje jeho dnešnú komerčnú tvár. V skutočnosti ju neviaže s Valentínom žiadne historické puto.

Osoba vzdelaného Valentína je opradená viacerými legendami.

Čo však vieme určite je, že Valentinus bol rímsky kresťanský kňaz a lekár, žijúci v Ríme za vlády cisára Marka Aurélia Klaudia. Za vlády cisára Klaudia boli kresťania kruto prenasledovaní a dokonca zakázal ženiť sa vojakom, pretože mal dojem, že ženatí muži nepodávajú dobré výkony na bojisku.

Jedna z legiend o sv. Valentínovi hovorí, že ho uväznili preto, lebo liečil uväznených kresťanov, ďalšia zas, že dôvodom jeho odsúdenia bolo tajné sobášenie mladých kresťanských párov aj napriek zákazu cisára, za čo bol 14. februára 269 sťatý.
Pred svojou popravou vraj Valentín stihol prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho žalárnika a podľa novšej legendy sa kňaz a dievča do seba zamilovali. Traduje sa, že Valentinus poslal deve pred smrťou lístok s nápisom „Od Tvojho Valentína“.

Sviatok sv. Valentína sa začal oficiálne sláviť v katolíckej cirkvi oveľa neskôr, zaviedol ho pápež Gelasius I. až 14. februára roku 496.

Valentín dnes

Vo Valentínskych oslavách sú jednoznačným topom Briti a Američania. Podľa štatistík dokážu minúť niekoľko stoviek dolárov len aby potešili svoje polovičky.

Ale o čom to vlastne celé je?

Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov, či objatí alebo pohladení, ktoré v každom z nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity. Prečo teda aspoň jeden deň v roku neprežívať lásku ešte intenzívnejšie?

Samozrejme netvrdím, aby sme prejavovali svoje city jedenkrát v roku a kupovali preto kopec nezmyselných darčekov, ale aby ste ich 14. februára pripomenuli a prejavili o kúsoček viac.

Ak aj vy chcete potešiť svoje polovičky niečím pekným (a hlavne zmysluplným) darujte si spoločnú výzvu a prihláste sa na hodiny angličtiny 🙂 A aby sme potešili aj my vás vymysleli sme vám parádnu akciu. Pri nákupe nezabudnite zadať heslo: Be my Valentine a dostanete od nás hodinu zadarmo. Viac info na našej FB stránke.

Comments are closed.