Učenie sa podľa princípov fungovania pamäte

ucenie_anglictiny_efektivne

Populárne stratégie tejto doby sú také, ktoré vedú k učeniu sa v súlade s princípmi fungovania pamäte. Ako to vyzerá v praxi?

Ako funguje myseľ

Myseľ funguje na princípe obrázkov. Ak počujete slovo „ryba“, v mysli sa vám objaví obrázok ryby. Je jedno akej, každý ju má trochu inú, podľa svojich skúseností. A prečo sa vám zjaví obrázok a nie napísané slovo? Pretože celá myseľ funguje na princípe obrázkov a slová sú len určité (veľakrát náhodné) zhluky zvukov, na ktorých sa ľudia dohodli, že nimi budú označovať konkrétne veci.

To dôležité na slovách je význam, ktorý nosia, alebo inak, ten obrázok, ktorý vám vytvoria v mysli.

Keď sa učíte anglické slovíčka, vaším cieľom je spojiť si ich s obrázkom veci v mysli. Pri každom novom slove, by ste sa mali najprv zastaviť a pohľadať ten správny obrázok, ktorý k slovu môžete priradiť.

Ako vyzerá učenie podľa princípov fungovania pamäte?

Existujú viaceré techniky pamäťového učenia, ale všetky sú istými obmenami teórie postavenej na fakte, že myslíme v obrázkoch a zvukových asociáciách.

Ak napríklad počujete nové anglické slovo „bottle“ (fľaša), pokúsite sa ho spojiť so slovom, ktoré vám zvukovo pripomína v rodnom jazyku. Mne to pripomína najviac asi slovo „bota“ (topánka). Keď už toto máte, musíte tieto dve veci dostať do jednej predstavy, do jedného obrázka. Ten môže byť akokoľvek bláznivý, dôležité je, aby vo vašej predstave boli prepojené. Ja by som si napríklad predstavila človeka, ktorý má na topánke priviazanú fľašu a tak s ňou chodí. Vašou úlohou teraz je zapamätať si tento obrázok človeka s fľašou priviazanou o topánku. Vždy, keď si budete chcieť spomenúť na slovo „fľaša“ po anglicky, spomeniete si najprv na svoj obrázok, potom na slovo „bota“,pretože je zvukovo podobné a táto nápoveď vám dopomôže k slovu „bottle“.

Ako vyzerá pamäťové učenie v praxi?

Keď som začínala učiť angličtinu, mala som študentov, ktorí sa ju učili od úplných základov. Narazili sme na slovo „chair“ (stolička), ktoré si akosi nemohli zapamätať, a tak si vytvorili vlastnú asociáciu. Toto slovo im pripomínalo speváčku Cher. Tak vždy, keď chceli povedať niečo o stoličke, museli si najprv spomenúť na Cher a podľa toho to už nejako dotipoval a dotriafal.

Musím povedať, že v praxi to vyzerá veľmi smiešne a najmä je to zdĺhavý proces. Predstavte si, že sa s niekým rozprávate anglicky a on si zrazu začne niečo mrmlať pre seba vo svojom rodnom jazyku (ktorému nerozumiete), potom počujete niečo o Cher a nakoniec z toho vyjde, že chcel povedať niečo o stoličke, čo pochopíte z jeho mávania rukami. A medzitým prešlo päť minút. Ak sa vám chcelo čakať na výsledok pátrania po slove, tak ste v tom lepšom prípade len zabudli, o čom ste sa bavili. V tom horšom, znudení odídete.

Pamäťové učenie z pohľadu študenta?

„Ako sa povie tá stolička? Bolo to niečo podobné ako Cher, nie? Bolo to „šér“ alebo „žér“, alebo „čér“, alebo čo to bolo? Tá angličtina je sprostá! Bože, on tu na mňa čaká, rýchlo, ako sa to má povedať? Radšej mu to ukážem.“

Aký by ste vy mali pocit z toho, že nejaké slovo “viete”, ale vlastne ho neviete lebo ho musíte loviť cez tri ďalšie, ktoré s ním vôbec nesúvisia? Ide to z vás ako z chlpatej deky a trvá vám veľmi dlho, kým poviete jednu krátku vetu. Myslíte, že vôbec budete chcieť s niekým hovoriť anglicky týmto štýlom?

Na papieri a v teórii, je to krásne, ale na naučenie sa skratka neexistuje. Ale to nevadí!

Aj slovenské slová ste sa naučili cez asociácie?

Keď si to porovnáte so slovenským jazykom – rozmýšľate toľko nad slovami aj keď hovoríte slovensky? Predpokladám, že nie. Keby komunikácia bola takáto náročná, len málo ľudí by hovorilo. A myslím si, že vaším cieľom je hovoriť anglicky tak dobre, ako hovoríte aj slovensky. Plynule a bez rozmýšľania.

Učme sa angličtinu prirodzene, tak ako sme sa naučili hovoriť slovensky. Keby pamäťové stratégie na učenie sa jazykov naozaj fungovali tak, ako sa predávajú, všetci rodičia by učili deti hovoriť týmto spôsobom. Ako sme sa teda naučili hovoriť slovensky? 

Viac o prirodzenom učení sa jazykov môžete zistiť u nás. Dohodnite si stretnutie, kde vám povieme o našej metóde, kde využívame z princípov učenia sa cudzích jazykov len to, čo má skutočne zmysel. Tu si môžeš rezervovať svoje miesto.

Comments are closed.