Marec si väčšina z nás spája nielen s príchodom jari, ale aj s knihami. Tretí mesiac roka je za mesiac knihy označovaný od 1955 – Ministerstvo kultúry Československej socialistickej republiky a Zväz československých spisovateľov sa v tom čase dohodli s obchodmi a 4 najväčšími vydavateľstvami, že marec vyhlásia za mesiac knihy.
Zámerom bolo spopularizovať čítanie, čo sa aj podarilo, pretože nielen médiá, ale aj školy túto myšlienku hlásali a hlásajú vlastne doposiaľ. Dodnes je marec spájaný s knihami, hoci priamy efekt idey mesiaca knihy už dnes nie je – aj s ohľadom na to, ako a kam sa svet vyvinul – taký silný ako v minulosti. V súčasnosti sa môžete učiť nielen z kníh, ale aj prostredníctvom internetu, vhodnou voľbou sú okrem iného aplikácie na výučbu cudzieho jazyka.
Knihy? Studnice nových možností a informácií
Existuje viacero dôvodov, prečo je čítanie dôležité. Rozširuje slovnú zásobu, poskytuje množstvo informácií, v závislosti od druhu literatúry aj rozvíja fantáziu. Platí to, nech už čítate knihu v akomkoľvek jazyku.
Čítať knihy v cudzom jazyku je pri učení sa jazyka dôležité. Kvôli samotnému kontaktu s cudzím jazykom, kvôli tomu, že môžete „zakúsiť“ jednotlivé vetné vzory v novom kontexte, môžete sa zoznámiť s novými slovíčkami a v neposlednom, rade tiež s novými príbehmi.
Pre začiatočníkov, ale ani pre pokročilejších študentov cudzieho jazyka nemusí byť čítanie v cudzom jazyku jednoduché. Často si totiž ľudia volia knihy, ktoré nezodpovedajú ich jazykovým znalostiam. Keď si musíte každé druhé slovo vyhľadávať v slovníku, pretože mu nerozumiete, prestane vás čítanie onedlho baviť. A to by bola škoda.
Pri učení sa jazyka je dôležité vytvoriť si jazykové prostredie. To znamená, že sa treba obklopiť cudzím jazykom vo všetkých formách (filmy, správy, noviny, stránky, knihy). Najvhodnejšie je sa obklopiť knihami z edície Readers (príbehy prepísané do jednoduchšieho jazyka), v ktorej sú knihy rozdelené podľa úrovní. Vybrať si môžete nielen z množstva príbehov, ale aj vydavateľstiev. Pri angličtine vám vieme odporučiť známe kvality. K najznámejším patria Penguin Readers, Macmillan Readers či Cambridge Readers.
Tipy na anglické aplikácie
Keďže marec nie je len mesiacom knihy, ale v prenesenom význame ho môžeme označiť aj ako mesiac učenia sa, môžete si zvoliť na učenie anglických slovíčok formu aplikácií na výučbu cudzích jazykov. Komplexne sa s nimi jazyk nenaučíte, môžu vám však výrazne pomôcť pri rozširovaní slovnej zásoby či s výslovnosťou.
Za vyskúšanie stojí napríklad Duolingo. Táto aplikácia je dostupná zdarma. pri učení sa postupne odomkýnate ďalšie a ďalšie úrovne. Podľa toho, koľko času výučbe venujete a koľko chýb v lekcii robíte, postupujete.
Aplikácia Naučte sa Anglicky 6000 slov je zábavná forma, ako si rozšíriť slovnú zásobu pomocou obrázkov a nahrávok rodených hovoriacich. Slovník s 15 témami je rozdelený do 140 podtém a súčasťou výučby sú okrem obrázkov aj fonetické prepisy a nahrávky s výslovnosťou.
Poznáte Memrise? Táto aplikácia bola označená ako najlepšia na Google Play Awards 2017. Musíte zbierať body a postupovať vyššie, vďaka čomu sa zlepšujete a cvičíte si pamäť. Výhodou je, že aplikácia funguje taktiež v režime offline.
Pomocou aplikácie Busuu sa môžete za pomoci nahrávok s výslovnosťou naučiť množstvo slovíčok. Môžete si zlepšiť pamäť a sledovať svoje pokroky, v aplikácii nechýbajú kurzy rozdelené do úrovní A1, A2, B1 a B2.
Takže s chuťou do čítania a do appkovania. Lebo učiť sa jazyk má zmysel bez ohľadu na to, či je marec alebo november.